Pátá čakra (Krční čakra; Višúddha)

24. února 2008 v 17:34 | Oroniel15 |  Čakry
- Centrum vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace
- Elementem je éter (učení jógy-základní látka, ze které se vytvářejí ostatní elementy)
- Spojuje spodní čakry s čakrami hlavy
- Je to jakýsi most mezi myšlením a cítěním
- Vyjadřujeme přes ni vše, co v nás žije - smích, pláč, pocity radosti, stjeně jako vztek, strach, úmysly, přání a myšlenky
- Přes ni - schopnost sebereflexe (sebeuvědomování)
- Smyslem je sluch - vnímáme naše vnitří hlasy, navazujeme kontakt s naším uvnitř sídlícím duchem a přijímáme jeho inspiraci
- Blokace = Vady řeči, prázdné myšlenky

- Umístění: Zadní aspekt leží na spojnici páteře a medully oblongaty, v cervikálním pletenci přímo za krční jamkou, přední se nachází na ohryzku.
- Barva: Světle modrá; stříbrná, zelenomodrá
- Vůně: Šalvěj, eukalyptus
- Má na staorsti komunikaci a projevy vůle v životě


Element: Éter
Smyslová funkce: Sluch
Poloha: Mezi krční jamkou a ohryzkem, spojena s krční páteří; otvírá se směrem dopředu
Otáčení: U ženy se doleva, u muže doprava
Části těla: Oblast krku (šíje), týlu a spodní čelisti, uši, ústrojí hlasu, hrtan, horní část plic, průdušky, hltan, paže
Žlázy: Štítná
Hormony: Thyroxin
Kameny: Chalcedon, modrý akvamarín, avanturín, achát, modrý fluorit, lapis lazuli
Spánek: Na obou bocích, 4 - 5 hodin

- V čakře se nachází centrum lidských vyjadřovacích schopností, kominikace a inspirace.
- Je spojena s menší vedlejší čakrou týl. (Tyto dvě čakry bývají považovány za jedinou. Svojí funkcí je čakra týlu tak úzce spjata s krční čakrou, že ji lze opravdu spojit s pátou čakrou.)
- Slouží jako most mezi našimi impulsy a reakcemi na ně, propojuje obsahy všech čaker s naším světem.
- Přes krční čakru vyjadřujeme vše: smích, pláč; pocity radosti, strachu, vzteku, lásky; přání, myšlení a myšlenky, názory a vnímání našeho světa.
- Komunikace našeho vnitřního života s vnějškem je prostřednictvím mluveného slova, gesty, mimikou, uměleckými projevy (tanec, kreslení, hudba,..)


(Následuje citace)
Blokace
Když jsou blokovány energie krční čakry, je rušeno porozumění mezi hlavou a tělem. Bude vám zatěžko reflektovat své vlastní pocity a projevujete své zadržované emoce často v nepromyšleném chování, anebo se uzavřete ve své intelektualitě. Místo toho se pokoušíte vše zakrýt gesty a mnohými slovy, za kterýni skutečně skrýváte svou skutečnou podstatu. Vaše řeč je buď neuhlazená a hrubá, nebo spíše věcná a studená. Možná i koktáte. Váš hlas je poměrně silný, vaše slova ale nemají hlubší význam. Nesnesete, abyste působili dojmem slabocha a pokoušíš se stát za každou cenu silným. Tak se dostáváte pod velký tlak. Výsledek je ten, že se schováváte do krunýře, vystrčíte ramena a schováte hlavu mezi ně, aby jste se tak ochránili před další možnou zátěží nebo novým útokem. Disharmonická čakra je také u lidí, kteří zneužívají svá slova k manipulaci druhých lidí. Své vnitřní poznání se neodvažuješ nikomu ukázat a projevovat ho. Toto poznání se ale někdy domáhá projevu, můžou tak vzniknout básně, obrazy, písně.

Při nedostatečné funkci páté čakry upadáte do těžkostí, jak se projevit, vyjádřit, představit. Držítete se zpátky, jste spíše plaší, tichouncí, uzavření nebo mluvíte jen o nedůležitých věcech. Když se musíte projevit, máte jakoby knedlík v krku a váš hlas je stísněný. Ještě častěji než v disharmonické funkci zde častěji nacházíme koktání. Jste vůči ostatním lidem nejistí a obáváte se jejich soudu. Proto se orientujete na jejich mínění a často nevíte, co chcete. Nemáte přístup k vaší duši a jejím poselstvím a ani důvěru ve své intuitivní síly. Když se pátá čakra nerozvíjí během života, nastátá celkové ztuhnutí. Tebou vymezený rámec bytí, uvnitř kterého trávíte život a vyjadřujete svůj potencionál, je velmi úzký, jedinou realitu považujete vnější svět.

Nemoci
Astma, zvýšená činnost štítné žlázy, bolesti v krku, záněty krční mandlí, sluchové potíže, ušní šelesti, horní cesty trávicí soustavy, afty, zuby, mentální anorexie, roztoušená skleroźa.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama