Historie numerologie

22. února 2013 v 14:15 | Oroniel15
Ačkoli jsem v článku "Co je numerologie" uvedla velmi široký interval 20. století, ze kterého pochází pojem numerologie, její historie zase tak mladá není. Vlastně ani trošku mladá není.

Přesné datování není tak zcela jasné. Čísla hrála důležitou roli v životech lidé v Mezopotámii a Egyptě, Indii, Číně. Jak už to bývá, starověké národy položily základy různým směrům. Napřiklad Indové objevili nulu a její objev umožňoval složité výpočty a zvedal hodnotu čísel, za kterými nula stála (10, 20...).

Historie numerologie se ovšem více opírá o Pythágora (který se číslům naučil v Egyptě) než o matematiky z Egypta. Stejnými, možná většími či menšími matematiky byli Mayové - jejích kalendář otřásal vírou dnešní společnosti a najednou v numerologii věřila spousta lidí.
Tedy zpět k Řekům. Pythágoras byl řecký filozof žijící v 6. st. př. n. l. a je považován za zakladatele numerologie. Z důvodu, že pokládal čísla na významná, zejména 10 byla výjimečná (proč se dozvíte v článku o čísle 10). Ale přikládal význam číslům 1, 2, 3 a 4 (kolik je jejich součet?). Stručně: 1 je Bůh, původ veškeré exisntence. Z 1 vychází 2 - dualita, protiklady (den - noc, bílá - černá, duch - matérie, muž - žena). Jakmile máte dualitu, vzniká 3 - hranice času a prostoru, symbol světa, který se mění v čase (a chcete-li, 3D rozměr). A z toho plynoucí číslo 4 představuje zhmotnění všeho zmíněného, výsledek procesu tvorby, tělesnost. Soušet čísel je 10 - Bůh (1) se promítá ve světě (symbolizován čísly 2, 3, 4) a vrací se zpět do své podstaty (10).
Toť malá ukázka, jak se s čísly symbolicky pracuje. A jedeme v historii dále.

Platón byl čísly fascinován. Tvrdil, že čísla jsou jediná věc, které lze znát, protože k jejich pochopení používáme důvody své vlastní - promítneme je do svého světa a pochopíme skrze své zkušenosti, tak tomu rozumím.

Dalším numerologem je křesťanský filozof Augustinus, z jehož učení vychází křesťanská symbolika čísel (např. z pohledu nábožeství je zde symbolika židovská - kabalistická - neboo islámská). U Augustina lze uvést příklad významu čísla 6 - Bůh stvořil svět v 6 dnech, 6 je tedy dokonalé číslo (významné je i z toho důvodu, že je jak součtem, tak součinem čísel 1, 2, 3). Augustinus připisoval zvláštní význam veskrze všem číslům, která se v Bibli vyskytují.

Agrippa z Nettesheimu se o číslech zmiňuje ve sém spisu Okultní filozofie (De occulta Philosophia).

Ovšem v 16. století vzniká kniha, která zahrnuje veškeré středověké vědění o číslech. Jejím autorem je Ital Pietro Bongo a kniha se nazvý Tajemství čísel (Numerorum Mysteria). Tvrdí, jak tvrdil i Agrippa, že tajemství čísel nesmí být "zbožím pro každého", že jejich tajemství nesmí zdát příliš mnoho lidí.

Z tohoto období zmiňme i slavného doktora a astronoma doktora jménem John Dee.

V novověku lze zmínit jména okultistů Eliphas Lévi (19. st.) nebo William Wynn Westcotta (19. - 20. st.).

Titulem "zakladatel moderní numerologie" se může honosit Angličtan Cheiro (19. - 20. st.), jménem Louis Hamon, který své vědění získal při svém pobytu v Indii, kde byl zasvěcen do tajného vědění Indů. Své numerologické znalosti zachytil v knize The Book of Numbers (Kniha čísel).

Ale zabrusleme do trochu jiné oblasti, do které se numerologie promítá - a to do oblasti snů. Čísla se vyskytují ve snech a tímto se zabývali především psychoanalytikové (např. Wilhelm Stekel). Ovšem čísli se zabývali i - alespoň pro mě známější - jména a pod nimi skrytí opravdoví lidé jako Carl Gustav Jung nebo Sigmund Freud.

Současnost má své numerology také. Již jsem zmínila autora knihy, z níž jsem z části čerpala k tomuto článku, ale z jiného zdroje uveďme pro názornost jména jako Norman Shine nebo Linda Goodman.

Internetové zdroje:
Zdroj 1
Zdroj 2
Zdroj 3

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr ton Petr ton | Web | 2. září 2017 v 8:31 | Reagovat

Mate zkusenost s nejakymi lekcemi na kytaru?

2 Barman Barman | Web | 24. září 2017 v 20:27 | Reagovat

WOW

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama