Jak ženy začaly kouřit cigarety, aneb O emoční manipulaci

16. července 2013 v 17:21 | Oroniel15 |  Moje myšlenky
Titulek mě velmi zaujal, a tak jsem si řekla, že ty cca 4 minuty obětuji krátkému videu. Je to "výstřižek" z dokumentu Století sobectví a je v něm popsáno, jak skrze psychiku manipulovat lidi k činům - v tomto případě ženy ke kouření cigaret. Samozřejmě jsou za tím peníze - tabákové společnosti měly polovinu přijmů, když kouřili pouze muži.


Co asi ze začátku praští do očí nejvíce je symbolika cigarety. Symbolika penisu se objevuje napříč historií, proto mě nepřekvapilo, když je cigareta označena stejným způsobem. V dokumentu mi to přišlo trochu moc, ale jak říkám, nepřekvapilo mě to. Sexuální podtext je přítomný téměř všude.


Dokument krásně ukazuje - byť jeho úryvek -, jak lze snadno manipulovat lidmi skrze jejich touhy, skrze emoce. Emoční vydírání je téměř vždy nejúčinnější, tedy je nasnadě, že i emoční manipulace bude velmi účinná.


Když se podívám na kouřící mladou ženu/dospělou ženu, kromě - upřímně - zhnusení, jak může tak půvabná bytost prohánět svými plícemi takový hnus, vnímám emoci vnitřní síly a nezávislosti této ženy (ačkoli je to - samozřejmě - úplně naopak). Takže sama na sobě pozoruji kladné působení emoční manipulace. Ovšem racionalita u mě vítězí více než manipulační trik, díky bohům za to.


Každého cesta je jen jeho a vede každá svým směrem. Proto se snažím kuřáky neodsuzovat - jakkoli mě dokáže vytočit jejich neohleduplnost vůči nekuřákům, zmj. pokud jde kuřák přede mnou a já jsem nucena dýchat to nejhorší, co z cigarety vzniká - kouř.


Pokud máte zájem poučit se o tom, jak je s námi manipulováno, račte shlédnout krátké video
ZDE


P.S. Ani nevím, používá se slovo "emoční", nebo "emocionální"? Používám to první, je to kratší, ale nejsem si jistá spisovností :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nemesis nemesis | 17. července 2013 v 15:35 | Reagovat

Dva měsíce bez cigaret, jupí!!! Mám spoustu kamarádek co kouří a už mnohokrát jsem měla další šanci zapálit si, pokaždé jsem odolala, nijak mi to nechybí. Cigarety jsou jen další způsob, jak z obyčejných lidí mámit penize

2 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 17. července 2013 v 16:27 | Reagovat

[1]: Víc, než si uvědomují

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama