Zábal z olivového oleje a bylinek

19. srpna 2013 v 21:49 | Oroniel15 |  Postupy
Na webu Celostní medicína se objevil článek, který mě pobídl uskutečnit můj už dlouhodobý nápad. A to vytvořit si vlastní olivový zábal na vlasy.


Četla jsem nějaké diskuze slečen a žen, které si vyměňovaly zkušenosti. Některým vyhovuje olivový olej, jiným kokosový, také se objevil arganový olej...


A u toho samého článku na Celostní medicíně byly také odkazy na kosmetické přírodní produkty na vlasy. Na jeden jsem se podívala - konkrétně na jeho složení.


Pro zkoušku jsem zvolila obyčejný olivový olej z pokrutin a oliv. Ovšem samotný olivový olej semi zdál málo. A jelikož se mi líbilo složení onoho produktu - nějakého séra na vlasy, vyrazila jsem za polovičkou a na její zahradě jsme lovili bylinky.


Flašku z modrého skla jsme naplnili - nebo skoro nacpali - bylinkami, které jsou na vlasy vhodné. V produktu byla šalvěj lékařská, tymián obecný, citrón, levandule lékařská, vše esenciální oleje. Tak jsme natrhali šalvěj a levanduli. Podle knihy o bylinkách jsem pospíchala na trhat kvetoucí mateřídoušku a ještě byl přidán kontryhel.


Poté jsme bylinky zalili olivovým olejem a uzavřeli. Bylinky zůstaly v oleji na teplém místě týden, pěkně se macerovaly na balkóně za teplých dnů.


Dnes - po týdnu - jsem si poprvé udělala zábal z olivového oleje. Dost jsem se toho bála, ale nakonec se to ve mě zlomilo - co na tom může být špatného? Četla jsem, že zábal má trvat 30 minut, 60 minut i 9 hodin přes noc. Tak jsem pro začátek zvolila 30 minut.


Na vlasy jsem nanesla 4 polévkové lžíce zahřátého oleje, zabalila jsem vlasy do potravinové fólie a do ručníku. Vlasy musí být v teple z toho důvodu, že teplo vlasy "otevírá", čímž do nich vnikají živiny (v mém případě z olivového oleje a bylin, jinak ze šampónů).


Po půl hodině jsem vlasy 2x umyla šampónem (brzy budu mít domácí). Šlo to v pořádku smýt. A ještě jsem nanesla kondicionér (také budu mít vlastní :)), protože semi vlasy zdály těžké a protože to ještě doporučovali. Ale příště zkusím bez něj. Rozčesala jsem a nechala schnout.


A jak to dopadlo dopíšu zítra ráno :)


Tento zábal by se měl - podle Celostní medicíny - opakovat 1x za 14 dní, jiné weby doporučují 1x za týden.


Také jsem četla, že lze přidat vejce. Průmyslové bych rozhodně neriskovala, spíše tedy domácí, když už. Některým slečnám to nevyhovovalo, jiné chválily. Varování: Neoplachovat teplou vodou, jinak se srazí :) Ale prý jde dobře vyčesat.


Takže shrnutí:

Co je potřeba za zábal z olivového oleje

1. Olivový olej. Pro zkoušku můžete laciný, později, pokud bude vyhovovat, kvalitnější.
2. Stačí olej samotný, já do něj dala macerovat bylinky: šalvěj lékařskou, levanduli, mateřídoušku a kontryhel.
3. Macerování probíhalo týden na teplém místě (když pominu chladná rána).
4. Potravinářskou fólii, do které zabalíte naolejované vlasy.
5. Ručník, nejlépe nahřátý, který omotáte kolem hlavy přes fólii.
6. Na smytí se doporučuje kopřivový šampón, já použila ten, co zrovna mám načatý. Smyla jsem 2x a použila kondicionér.


Postup

1. 4 polévkové lžíce jsem zahřála a nanesla rukama na pokožku hlavy a na vlasy. Jemně jsem vmasírovala. Nic jsem na hlavu přímo nelila, pěkně postupně jsem nanášela rukama.
2. Vlasy obalit potravinářskou fólií a poté zabalit do ručníku.

3. Nechala jsem působit 30 minut, lze i 60 nebo celou noc (ručník na polštář).
4. 2x jsem smyla olej šampónem a nanesla kondicionér.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama