Jsme sledováni. Konec demo svobody?

24. května 2015 v 16:49 | Oroniel15 |  Moje myšlenky
Před chvílí jsem dočetla článek, v němž jedna paní píše, že jsme sledováni.

• Sleduje nás telefon mobilní, resp. mobilní operátoři, kde se právě nacházíme.

• Sleduje nás banka, za co utrácíme peníze.

• Sledují nás kamery v obchodech, jestli nekrademe.

• Sledují nás obchodní programy, co kupujeme (to je tak, když máte nějakou kartu na bodíky - třeba TESCO karta. S každým nákupem ji předložíte a dostanete bodíky. Systém zaznamená "ha, paní XY kupuje to a to a to. A to a to se prodává nejvíce, tak dáme akci. Nebo paní nabídeme osobní slevový kupón!).

• Sledují nás kamery na ulicích, kdybychom náhodou chtěli ukrást odpadkový koš (a přitom nelze kamerový záznam použít jako důkazní materiál).

• Sleduje nás strejda Google, po čem zrovna pátráme - ehm, pátráte, já používám duckduckgo.com. Na základě vašeho pátrání vám nabíde vhodnou reklamu, a pokud máte ještě g-mail, vím lépe, nabídne vám ji ještě raději. A to fungu.e Ač goohle nepoužívám, mám gmail. Jen jednou jsem do googlu zadalala "oblečení z Nepálu", abych se dostala na web thao. Nakoupila jsem, chodí mi z thao informační e-maily. Od té doby jsem na googlu ani nikde jinde taková slova nezadala -a přesto 70 % zobrazených reklam nabízí zboží z thao. Kouzlo, co?

• Když je šikovný hacker, zapne vaši webovou kameru a sleduje vás doma.

• Sleduje vás vaše televize, pokud ji máte "chytrou" a s připojením na internet.

• Brzy vás bude sledovat vaše auto se zabudovaným počítačem - to už možná teď.

• Také vás sleduje youtube, které na základě preferované hudby nabízí podobnou.


Jsme svobodní? Ale ne, nebuďte naivní! Jednou jsem viděla krásný dokument o tom, jak funguje proces rozhodování. Koukáte na TV, vidíte reklamy pro mě za mě na šampón. Tož jdete do krámu a vybíráte šampón. Vyberete podle reklamy. Ať vědomě (tím lépe), nebo nevědomě (tím hůře), nebo podvědomě (tím nejhůře). Ať chceme, nebo ne, akční letáky, nápisy AKCE v obchodech, reklamy apod. ovlivňují lidské rozhodování.

Nebuďte naivní. Ti, kteří chtějí vydělat, mají velmi dobře zmáknutou lidskou psychiku a lidské myšlení.

Jsme jen oběti systému. Naše rozhodnutí nejsou našimi. A kdo věří, že ano, ať zapne mozkové buňky.

Nejsme svobodní.

Nejsme ani demo svobodní.

Nikdo neví, kdo je. Na vysoké na přednáškách o Soudní psychologii jsme měli vynikající psychologa. Požádal nás, ať vystoupíme před třídu a odpovíme na 4 otázky. První z nich byla "Kdo jsem?" První šla spolužačka, odpověděla "já jsem Nikola". Pak jsem šla já s tím, že "cokoli, co bych vám řekla, by neřeklo nic o tom, kdo jsem. Vypůjčím si tedy myšlenku z jednoho filozofického směru - já jsem já." Je nás vě třídě 19. 16 lidí odpovědělo "já jsem - jméno", jedna spolužačka zazářila odpovědí "já jsem člověk". Krásný příklad nesvobody a ovčanství.

Ale to odbíhám.

Technologie je vskutku úžasná věc. Je to úžasný prostředek. Ale podle mě by měl počítač zůstat jen a pouze v počítači. A zejména internet by měl zůstat jen a jen v počítači. Jinak o vás ví. Kdo je připojen k internetové síti, ten je v ní nadobro chycen a uložen.

Ano, dojíždím, potřebuji na internetu zjistit spoje nebo si zarezervovat jízdenku. No tak vezmu mobil, ZAPNU internet, provedu to nejnutnější a VYPNU internet.

Nejhorší je, že lidem je to JEDNO. Vám je jedno, že vám kdosi leze do soukromí! Že nemáte co tajit? Nikoho ale nezajímá, co tajíte. Je zajímá všednost. Je zajímá zisk.


Víte, co má DNES největší cenu?


Ne, není to práce.
Ne, není to lidské zdraví.
Ne, není to lidský život.
Ne, není to láska.
Ne, není to zlato, stříbro, platina, coltan, elektronika.

Je to informace! K čemu je někomu informace, v kolik hodin jsem doma? Třeba podomnímu prodejci. Prostě si někdo informaci koupí, prostě a jednoduše investuje. Buď se investice vrátí, nebo ne. Obyčejný příklad.


A brzy si společnost pustí pod kůži čipy a tím bude konec. Náhdou změnu společnost nepřijme. Ale postupnou a plíživou? To je pohoda.

Víte, co bude mít BRZY největší cenu?


Soukromí.
Svoboda.

Buď za to zaplatíme životy, nebo se vrátí stav, který "těm nahoře" velmi chybí, protože je nejvýhodnější - otroctví. Ale otroctví tak dokonalé, že lidé ani nebudou vědět, že jsou otroky.

Nebo to víte? Víte, že jste otroky? Už teď?

A co s tím děláte?Pokud víte, gratuluji. Pokud ne, bude vás to bolet, až na to přijdete. Čím víc odmítáte, tím horší to bude. Zažila jsem to. Nikdy bych nevěřila, co s člověkem udělá pravda.

MATRIX, tolik skloňovaný pojem. Snad každý ví, co to znamená. Prý "žijeme v matrixu". No, matrix je oproti naí iluzi hadr, slabý odvar, nedokonalá metafora.

Chápu všechny odmítavé reakce.

Vývoj je vývoj, ačkoli neexistuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nemesis Nemesis | 24. května 2015 v 18:11 | Reagovat

A pod kůži čip a na tělo čárkový kod, brácho teď už ti to slyší, teď už jsi správný robot.A pak ti u televize pustí utopické vize, ale co nenaučí kniha, to nenaučí televize.
                 -Lafre-

2 Nemesis Nemesis | 24. května 2015 v 18:22 | Reagovat

Jo a přečti si tohle, nemám slov
http://www.svetkolemnas.info/novinky/zajimavosti/2427-divka-ktera-umlcela-svet-na-6-minut

3 Oroniel15 Oroniel15 | Web | 25. května 2015 v 15:49 | Reagovat

[2]: Silná slova. Ale jen slova. Nikdo ji neposlechne. Není jejich zájmem život, ani svoboda, úroda nebo harmonie.

Proto by to měly být naše zájmy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama